Darmowa dostawa od 499,00 zł

Bezpieczne metody przechowywania narzędzi w garażu

2023-06-30
Bezpieczne metody przechowywania narzędzi w garażu

Nie wszyscy mają taką możliwość, aby zorganizować sobie warsztat w osobnym pomieszczeniu przeznaczonym tylko dla tego celu. Często kącik do majsterkowania zlokalizowany jest w garażu. Jak bezpiecznie przechowywać w nim narzędzia, dowiesz się z tego artykułu.

Pamiętaj garaż to nie warsztat — oddziel obie strefy

Podstawowa funkcja garażu to bezpieczne przechowywanie samochodu. Jeśli więc stawiasz w nim swoje auto, ważne, aby rozgraniczyć strefę motoryzacyjną od warsztatowej. Porządek to pierwszy krok do bezpieczeństwa, dzięki niemu na nic nie najedziesz ani nie uszkodzisz samochodu.  W dużym, przestronnym garażu nie będziesz miał problemów z wyznaczeniem dodatkowej strefy, a jeśli Twój garaż jest mały, sprawdzi się składany stół i naścienny system przechowywania.

Dobra organizacja przestrzeni kluczem do porządku

Utrzymanie porządku w narzędziach nie jest takie proste. Wiele małych elementów, jak śrubki i podkładki oraz większych i cięższych, jak szlifierka i pilarka, trzeba ułożyć tak, żeby praca z ich wykorzystaniem była komfortowa. Możesz trzymać się kilku wskazówek:

  • stwórz etykiety i naklej na pudełka,
  • wyznacz strefy narzędziowe,
  • małe elementy przechowuj w przezroczystych słoikach,
  • zorganizuj miejsce do ładowania baterii, zabezpiecz kable.

Warto robić cykliczne przeglądy narzędzi, nie trzymaj starych, zepsutych lub niepotrzebnych. Rzeczy, które używasz rzadko umieść wyżej lub głębiej. 

Jak przechowywać elektronarzędzia?

Aby elektronarzędzia były przechowywane bezpiecznie, nie należy trzymać ich na ziemi. Na podłodze często zbiera się największy brud, może też dojść do zalania. Najlepiej takie narzędzia trzymać w szafkach lub na regałach. Świetnie sprawdzi się metalowy regał magazynowy. Warto przechowywać je w oryginalnych opakowaniach, a wszystkie instrukcje obsługi i gwarancje mieć schowane w jednym miejscu, np. w specjalnym etui na dokumenty. Jeśli masz w garażu kaloryfer, dobrze, aby nie stawiać narzędzi w jego pobliżu.

Jak wykorzystać miejsce na ścianie?

Ściana to duża powierzchnia, która z powodzeniem może zostać wykorzystana do przechowywania narzędzi. Tym bardziej, jeśli nie dysponujesz niedużym warsztatem. Na ścianie, najlepiej w pobliżu stołu roboczego, można zawiesić tablicę:

  • warsztatową,
  • perforowaną,
  • drewnianą.

Do takiej tablicy możesz przyczepić haczyki, zawieszki, czy półeczki i trzymać najbardziej potrzebne narzędzia na wyciągnięcie ręki. Haki i wieszaki możesz też przymocować bezpośrednio do ściany tak jak półki.

Pojemniki i organizery, czyli śrubki pod kontrolą

W kąciku majsterkowicza dużą rolę odgrywają małe akcesoria jak śrubki, podkładki, wiertła, gwoździe, czy nasadki. Ich odpowiednia segregacja i przechowywanie są kluczowe, aby nie tracić czasu i nerwów na ich szukanie w ogólnym bałaganie. Najlepiej do tego celu sprawdzą się pudełka lub organizery. Na rynku jest ich sporo w różnych kształtach i rozmiarach. Możesz użyć też małych słoiczków. Na pojemnikach nieprzezroczystych warto przykleić etykietę z nazwą.

Wózek warsztatowy czy skrzynka na narzędzia?

Oba te przedmioty przydają się, jeśli potrzebujesz przemieścić się ze swoimi narzędziami. Wózek warsztatowy jest większy i ma kółka, dzięki temu możesz przewieźć nawet ciężkie narzędzia do miejsca, gdzie będą Ci potrzebne. Sprawdza się raczej w dużych warsztatach. Skrzynka na narzędzia jest mniejsza, ale bardziej uniwersalna. Możesz wyposażyć ją w niezbędne rzeczy i zabierać z garażu, kiedy wykonujesz jakąś pracę w domu lub poza nim.

3 ważne zasady BHP nawet jak majsterkujesz dla siebie

Urządzając swój warsztat w garażu, warto pamiętać o 3 ważnych kwestiach. Zastosuj dobre oświetlenie, dzięki czemu nie będą bolały Cię oczy i bez problemu znajdziesz nawet małe akcesoria do narzędzi. Zawsze wyłączaj z prądu urządzenia po skończonej pracy i regularnie je oczyszczaj i konserwuj.

Bezpieczne przechowywanie narzędzi w garażu to przede wszystkim utrzymanie w nich porządku. Pozbądź się wszystkich niepotrzebnych sprzętów, zorganizuj przestrzeń, gdzie wszystko ma swoje miejsce i zachowaj podstawowe zasady BHP. W takim miejscu każda wykonywana praca będzie przebiegała spokojnie i bezpiecznie.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel