Darmowa dostawa od 499,00 zł

Gwintowniki

( ilość produktów: 70 )

Prowadzisz zakład ślusarski lub warsztat, w którym wykonujesz prace instalacyjne? Na pewno przydają Ci się gwintowniki. W ofercie naszego sklepu znajdziesz gwintowniki ręczne i maszynowe, w kilku rozmiarach, sprzedawane pojedynczo bądź w zestawie oraz przydatne do nich akcesoria. Wybierz najlepsze do Twojego warsztatu.

Gwintowniki — jak są zbudowane?

Gwintowniki to narzędzie skrawające. Swoim wyglądem przypominają śruby, jednak są od nich o wiele bardziej ostre. Wkręca się je we wcześniej utworzony otwór, po to, aby swoimi krawędziami precyzyjnie wyżłobiły w środku gwint, do którego następnie można wkręcić odpowiedniej wielkości śrubę. Składają się z części roboczej, uchwytu i ostrza skrawającego, czyli najważniejszego elementu, zmniejszającego naprężenie, a co za tym idzie minimalizującego ryzyko uszkodzenia narzędzia. Gwintowniki wykonane są z dobrej jakości stali, która jest odporna na wysoką temperaturę, uszkodzenia, pęknięcia i ścieranie.

Gwintowniki ręczne i maszynowe

Ze względu na zastosowanie, gwintowniki dzielą się na dwa rodzaje: ręczne i maszynowe. Do gwintowania ręcznego potrzebne są trzy gwintowniki:

  • zdzierak,
  • pośredni,
  • wykańczak.

Rozpoczyna się pracę zdzierakiem, który wstępnie nacina gwint, pośredni go poszerza. Ostatnim etapem jest użycie wykańczaka. Czasem można spotkać komplety dwuczęściowe, zawierające tylko zdzierak i wykańczak. Aby nimi pracować, potrzebujesz dodatkowych akcesoriów, jak uchwyty czy pokrętła. Gwintowniki maszynowe mają pełen zakres gwintu, więc jednym elementem wykonasz całą pracę. Występują w wersji z chwytem przelotowym i nieprzelotowym. Te pierwsze są bardziej uniwersalne, ponieważ można za ich pomocą wykonać oba rodzaje otworów. Potrzebujesz do nich wiertarki.

Gwintowniki — zastosowanie

Gwintowniki sprawdzą się w bardzo szerokim zakresie prac, wszędzie tam, gdzie potrzeba zrobić gwint. Możesz ich użyć do naprawy, np. roweru wykonując gwint pod pedał. Będą przydatne do wszelkich prac budowlanych i wykończeniowych, przy łączeniu elementów w instalacjach grzewczych, sanitarnych, gazowych. Do gwintowania, gdzie połączenie musi być stabilne i szczelne najlepszy będzie gwintownik ręczny drobnozwojny.

O czym należy pamiętać przy wyborze gwintowników?

Wybierając gwintowniki, trzeba zwrócić uwagę na ich rozmiar. Oznaczony jest on literą M i cyfrą, im większa, tym większy jest rozmiar gwintu. Jednak warto zaznaczyć, że wymiar końcowego otworu to różnica pomiędzy rozmiarem gwintu, a jego skokiem. Drugim ważnym parametrem jest rodzaj obrabianego materiału (różne rodzaje metalu potrzebują różnej szybkości skrawania). W gwintowaniu ważne jest również ustalenie, czy otwory mają być przelotowe, czy nieprzelotowe i pod tym kątem wybrać odpowiedni produkt.

Stawiamy na wysoką jakość asortymentu, dlatego w naszej ofercie znajdują się gwintowniki znanych i cenionych marek jak Artpol, Awtools, Richmann czy King Tony. Możesz zakupić pojedynczy gwintownik lub w komplecie 3 sztuk: zdzierak, pośredni i wykańczak. Dodatkowo mamy również zestawy zawierające kilkadziesiąt części. Zobacz również akcesoria do gwintowania jak pokrętła i uchwyty.

pixel