Darmowa dostawa od 499,00 zł

Jak dobrać narzędzia dla początkującego majsterkowicza?

2023-07-13
Jak dobrać narzędzia dla początkującego majsterkowicza?

Bez znaczenia czy obudziłeś się z tą myślą dziś rano, czy tkwi ona w Twojej głowie kilka miesięcy. Jeśli chcesz zacząć majsterkowanie, a nie masz żadnego doświadczenia, to w tym artykule dowiesz się, jakie narzędzia będą najlepsze dla początkującego majsterkowicza.

3 ważne pytania na sam początek

Zanim ochoczo rzucisz się w wir zakupów wszystkich potrzebnych narzędzi, warto się zatrzymać, wziąć głęboki oddech i odpowiedzieć sobie na 3 ważne pytania:

  • Ile masz miejsca na przechowywanie narzędzi?
  • Jaki masz budżet do dyspozycji?
  • Z jakim materiałem będziesz pracować?

Odpowiedzi na te pytania będą istotne, kiedy zobaczysz, jak wiele urządzeń i akcesoriów jest na rynku. Będą skutecznie ograniczały obszar wyboru i zwiększą szansę na zadowolenie z pierwszych zakupów.

Wyposażenie skrzynki na narzędzia — czyli od czego zacząć

Skrzynka na narzędzia to must have w każdym domu, a jeśli zaczynasz przygodę z majsterkowaniem, jest tym bardziej istotna. Niezbędne będą narzędzia pomiarowe, a dokładnie miarka zwijana i tzw. calówka. Poziomica przyda się do ustawienia idealnego poziomu. Z narzędzi ręcznych dobrze mieć młotek, śrubokręt, wkrętak, kombinerki, szczypce czy klucze francuskie. Sprawdzi się taśma klejąca, nożyk i porządne nożyczki. Taką skrzynkę powinieneś mieć zawsze pod ręką.

Narzędzia do majsterkowania — akumulatorowe czy na kabel?

To może być Twój pierwszy dylemat, kiedy zaczniesz rozglądać się za wiertarką. Narzędzia akumulatorowe są lekkie, a ich ogromną zaletą jest mobilność. Nie musisz ciągnąć za sobą kabla zasilającego. Decydując się na solidną firmę, akumulatory będą trwałe i możesz je wykorzystać do wielu sprzętów. Narzędzia elektryczne mają często więcej mocy, warto się na nie zdecydować, kiedy już wiesz, że majsterkowanie to coś, co będzie Ci towarzyszyć bardzo często.

2 podstawowe elektronarzędzia na początek

Podstawowym narzędziem jest wkrętarka. Bez niej to trochę jak bez ręki. Przyda się nie tylko do składania mebli, ale również do zbudowania czegoś od podstaw. Możesz zainwestować we wkrętarko-wiertarkę, najlepiej z udarem. Wtedy zyskasz 2 narzędzia w 1. Przydatna będzie również szlifierka kątowa. Zastąpi papier ścierny i wiele cennych minut Twojego czasu. Na początku sprawdzi się też doskonale do cięcia. Możesz ją wykorzystać także do polerowania i ostrzenia.

Śrubki, wkręty i podkładki — czyli jakich akcesoriów potrzebujesz

Masz już skompletowaną skrzynkę na narzędzia oraz porządny sprzęt. Czas zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju akcesoria, bez których z majsterkowaniem nie ruszysz. Potrzebujesz śrubek, wkrętów, gwoździ. Przydadzą się też wiertła, być może dłuta. Do mieszania kleju i zapraw-mieszadła. Niezastąpione mogą okazać się popularne trytytki, czyli opaski zaciskowe. Pas narzędziowy nie jest niezbędny, ale to fajny gadżet i podnosi komfort pracy, ponieważ to, co najważniejsze masz zawsze przy sobie.

Kupować w zestawie czy pojedynczo?

Narzędzia i akcesoria sprzedawane są w zestawach i pojedynczo. Jeśli zaczynasz ich kompletowanie, to rozsądniejszym wydaje się kupno zestawu. Warto jednak zwrócić uwagę na liczbę elementów i czy faktycznie wszystkie będą Ci potrzebne do pracy. Czasem na początku lepiej kupić mniejszy zestaw bardziej uniwersalnych narzędzi, zamiast wielkiego, z którego nie użyjesz połowy. W przyszłość dodatkowe sztuki możesz już kupić pojedynczo.

Jak mądrze wybrać pierwsze narzędzia?

Tak jak z wyposażeniem skrzynki na narzędzia nie powinieneś mieć problemu, tak zakup większego sprzętu to niemały wydatek, warto się więc nad tym pochylić. Oprócz odpowiedzi na 3 ważne pytania z pierwszego rozdziału tego artykułu ważne są parametry urządzenia. Kupując wkrętarkę, zwróć uwagę na moment obrotowy, im wyższy, tym większa moc. W szlifierkach ważna jest maksymalna prędkość obrotowa tarczy. Dobrze, aby oba urządzenia były lekkie i poręczne.

Majsterkowanie może być bardzo przyjemnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Już zakup podstawowych narzędzi i akcesoriów daje duże możliwości. Na początek tej przygody, warto wyposażyć się w to, co niezbędne, a w miarę przechodzenia na wyższy poziom, rozszerzyć wyposażenie warsztatu pracy o dodatkowe elementy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel