Darmowa dostawa od 499,00 zł

Najlepsze praktyki konserwacji elektronarzędzi

2023-07-24
Najlepsze praktyki konserwacji elektronarzędzi

Chcesz cieszyć się swoimi elektronarzędziami długi czas, musisz o nie odpowiednio zadbać. Praca dobrze przygotowanymi narzędziami jest bardziej efektywna, a sprzęt się nie psuje. Nie jest konieczne oddanie go do serwisu i czekanie na naprawę, majsterkowanie przebiega więc bez zakłóceń. Sprawdź jak krok po kroku dokonać odpowiedniej konserwacji.

Krok 1 - odpowiednie użytkowanie

To jest podstawa, o której nie wolno zapominać. Zawsze dobieraj odpowiednie rodzaje akcesoriów przeznaczone do materiału, z którym pracujesz. Dobrze dokręcaj wiertła, śruby, tarcze, aby nie było luzów, mogą one zostawić ślady w głowicach, prowadząc do ich szybszego zużycia. Wybieraj sprzęt dobrej jakości, im szybciej będą się tępić końcówki, tym mocniej będziesz dociskać, a to wszystko ma wpływ na żywotność sprzętu.

Krok 2 - czyszczenie

Sprzęt należy regularnie czyścić, a najlepiej wyrobić w sobie nawyk czyszczenia po każdym użyciu. Szczególnie ważne jest to przy pracy z materiałami, które mocno się pylą, jak ceramika, gips, beton, czy drewno. Sprzęt z pozostałości kurzu i pyłu należy czyścić delikatną i wilgotną ściereczką, można użyć też szczoteczki do zębów. Tłuste zabrudzenia można usunąć benzyną lub specjalnymi preparatami.  Pamiętaj, że przed ponownym użyciem musi on być całkowicie suchy. Tak samo postępuj z akcesoriami, również warto przetrzeć je po używaniu.

Krok 3 - usuwanie pyłu

Pył jest bardzo niebezpieczny dla elektronarzędzi, a zwykle trudno go uniknąć. Z tego powodu regularne usuwanie pyłu, szczególnie gipsowego, jest niezwykle istotne. Jego nadmiar może doprowadzić do całkowitego uszkodzenia narzędzia, ponieważ pozostawiony wchłonie wodę i zrobi się z niego „skorupa”. Warto wykorzystać do tego sprężone powietrze. Cienką rurkę z pojemnika należy wsunąć do kratek wentylacyjnych urządzenia i delikatne, nie niszcząc podzespołów, „przedmuchać”.

Krok 4 - smarowanie

Urządzenia, które posiadają głowice i przekładnie, jak wiertarki, wkrętarko-wiertarki, młoty udarowe potrzebują regularnego smarowania. Po pierwsze dlatego, że smary zabezpieczają sprzęt przed dostaniem się do niego pyłu i zabrudzeń, po drugie są gwarancją pracy bez zacięć, a po trzecie dlatego, że smary się z czasem wytapiają. Należy do tego celu użyć specjalnych preparatów w sprayu.

Krok 5 - kontrola stanu kabla zasilającego i akumulatora

Co jakiś czas warto sprawdzić, w jakim stanie jest przewód zasilający, lub jeśli korzystasz z narzędzi bezprzewodowych — akumulator. W przypadku kabla ważne jest jego przechowywanie, zwróć uwagę, czy nie jest obciążony dużym ciężarem, czy guma nie jest pęknięta i zarysowana. Praca z uszkodzonym kablem jest niebezpieczna. Akumulatory litowo-jonowe należy ładować zgodnie z instrukcją.

Krok 6 - prawidłowe przechowywanie

Nawet w małym pomieszczeniu powinieneś tak zorganizować przestrzeń, aby prawidłowo przechowywać narzędzia. Podstawową zasadą, która przedłuża żywotność sprzętu i chroni go przed uszkodzeniem, jest niepozostawianie go bezpośrednio na ziemi. Lepiej wybrać regał lub półkę, a jeszcze lepiej, aby każde narzędzie przechowywać w oddzielnym kartonie lub pojemniku. Minimalizuje się wtedy ryzyko otarć. Miejsce powinno być pozbawione wilgoci i mieć w miarę stałą temperaturę, dobrze unikać mocnych źródeł ciepła jak kaloryfery.

Krok 7 - wymiana części i ogólny okresowy przegląd

Prawidłowo użytkowane, konserwowane i przechowywane elektronarzędzia powinny służyć wiele lat. Jednak i tak warto, co jakiś czas dokonać okresowego przeglądu. Zwróć uwagę czy uchwyty nie mają luzów, czy wszystkie śrubki trzymają, czy nie ma pęknięć w obudowie. Jeśli konieczna jest wymiana jakiejś części, nie zwlekaj z tym, ponieważ brak wymiany pozornie nieistotnego elementu może wpłynąć na uszkodzenie całego sprzętu.

Im droższy sprzęt, tym bardziej opłaca się o niego zadbać. Warto poświęcić trochę czasu na przeprowadzenie potrzebnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby mieć na czym pracować. Zepsuty sprzęt trzeba będzie oddać do naprawy albo kupić nowy, a lepiej wydać pieniądze na inne przyjemności.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2023
pixel