Darmowa dostawa od 499,00 zł

Narzędzia niezbędne do zimowych prac w ogrodzie

2023-08-03
Narzędzia niezbędne do zimowych prac w ogrodzie

Zima to czas, kiedy wydaje się, że nie trzeba wykonywać żadnych prac w ogrodzie. Faktycznie jest ich zdecydowanie mniej niż wiosną, latem czy jesienią, jednak są pewne czynności, które należy wykonać właśnie zimą. Jakie narzędzia warto mieć, aby zimowe prace w ogrodzie były przyjemnością, a nie koniecznością?

Jakie prace należy wykonać zimą w ogrodzie?

Zima to w większości czas odpoczynku i planowania kolejnego ogrodniczego sezonu, ale kilka rzeczy warto, a nawet trzeba w tym czasie zrobić. Najważniejsza sprawa to przycinanie drzew i krzewów. Niektóre gatunki najlepiej jest przycinać właśnie zimą, np. iglaste żywicujące. Gdy nie ma liści na drzewach, łatwiej formować korony drzew. Kolejną czynnością jest pozbywanie się zalegającego śniegu. Warto to robić nie tylko z podjazdu czy chodników, ale również z drzew, szczególnie iglastych.

Pilarka łańcuchowa do cięcia drzew i krzewów

Narzędzie, które zdecydowanie ułatwi Ci obcinanie grubych gałęzi lub krzewów, to pilarka łańcuchowa. Będzie również pomocna przy cięciu drewna do kominka. Składa się z dwóch części: silnika i piły łańcuchowej. Pilarki możesz dostać z napędem spalinowym, akumulatorowym i elektrycznym. Spalinowe będą dobre, kiedy w ogrodzie masz sporo drzew do cięcia lub ogrzewasz dom drewnem, w przeciwnym wypadku zdecydowanie wystarczy zasilana na kabel lub bezprzewodowa.

Pilarka łańcuchowa — jak wybrać?

Gdy podejmiesz decyzję, jaki silnik pilarki powinieneś wziąć pod uwagę, możesz skupić się na dodatkowych parametrach:

  • długość tnąca,
  • prędkość łańcucha,
  • długość miecza,
  • moc.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wagę urządzenia. Im mniejsza, tym łatwiej będzie ją prowadzić, a praca nie będzie męczyć. Najlepiej wybrać dobry jakościowo sprzęt, który będzie gwarantował długą żywotność, a po zakupie nie zapominać o odpowiedniej konserwacji.

Sekator ogrodowy — do przycinania mniejszych gałązek

Pilarka, choć jest niezastąpiona przy przycinaniu grubych gałęzi, nie jest wygodna, jeśli chcesz przyciąć niewielki krzew lub zaschnięte trawy i kwiaty. Do takich prac najlepiej sprawdzi się ręczny sekator. Jest bardziej precyzyjny, więc możesz przyciąć roślinę dokładnie. Możesz nim dokonywać cięcia krzewów owocowych, które jest niezwykle istotne dla dobrego owocowania. Na rynku jest wiele modeli sekatorów, można więc wybrać pod indywidualne preferencje.

Sekator ogrodowy — jak wybrać?

Często jest tak, że nie zastanawiamy się jaki sekator kupić, tylko bierzemy pierwszy lepszy z półki w markecie. Pewnie ma to związek, w tym, że jest to raczej drobny sprzęt ogrodowy. Jednak mimo wszystko, warto świadomie zdecydować się na niego. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy jest wygodny, czy dobrze leży w dłoni. Ważne są również materiały, z których jest zrobiony. Powinny być wysokiej jakości. Niektóre modele posiadają wysięgnik teleskopowy. 

Odśnieżarka — do szybkiego usuwanie śniegu

Zimą pada śnieg, a śnieg należy usunąć z podjazdów i ścieżek, aby zrobić bezpieczne i komfortowe przejście. Można zastosować do tej pracy łopatę, jednak jest to uciążliwe i czasochłonne. Szczególnie jeśli terenu do odśnieżania masz sporo, warto zainwestować w odśnieżarkę. Jeśli boisz się o brak miejsca do przechowywania takiego sprzętu, to wybierz model składany.

Odśnieżarka — jak wybrać?

Oprócz funkcji składania, ważne są również inne parametry. Zastanów się, czy potrzebujesz odśnieżarki spalinowej, czy wystarczy elektryczna bądź akumulatorowa. Zwróć uwagę na wysokość i szerokość odśnieżania, a także na technologię wyrzutu śniegu. Dla dużych powierzchni lepszy będzie sprzęt z szeroką łopatą oraz dwuwirnikową technologią wyrzutu śniegu, który skuteczniej zbiera śnieg i dalej go wyrzuca. Zbyt niska wysokość odśnieżania nie sprawdzi się na nierównym terenie, ponieważ nie poradzi sobie z zaspami.

Praca w ogrodzie trwa cały rok. Latem jest jej więcej, zimą mniej. Jednak nawet kiedy ogród spowity jest śniegiem, nie można o nim zapomnieć. Niewykonanie zimowej pielęgnacji roślin, może przynieść więcej szkody, niż myślisz, krzewy mogą słabiej owocować, a drzewa za bardzo się rozrosnąć.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel