Darmowa dostawa od 499,00 zł

Poradnik dla początkujących ogrodników: Jak stworzyć piękny ogród od podstaw?

2023-05-24
Poradnik dla początkujących ogrodników: Jak stworzyć piękny ogród od podstaw?

Niemal każdy z nas marzy o tym, żeby mieć piękny ogród, który będzie podziwiany przez wszystkich naszych gości. Jest to naprawdę piękne marzenie, ale nie tak proste do zrealizowania, jak mogłoby się wydawać.  Poniżej prezentujemy wam garść porad, które pozwolą wam na przygotowanie naprawdę pięknego i zjawiskowego ogrodu bez konieczności inwestycji w usługi architekta.

Projekt ogrodu to podstawa

Popularnym błędem początkujących ogrodników jest sadzenie roślin jeszcze zanim będziemy mieli wizję tego, jak to wszystko ma wyglądać. Zacznijcie więc najpierw od projektu ogrodu aby uniknąć chaosu i problemów związanych z późniejszym przesadzaniem roślin. Przemyślcie to jak powinien wyglądać wasz własny zielony zakątek oraz zwróćcie szczególną uwagę na typy krzewów i kwiatów, które lubicie najbardziej. Czy chcecie uprawiać krzewy i drzewa ozdobne czy może zależy wam na tym, żeby wasz ogród pełen był pysznych owoców. Pamiętajcie również o tym, że podstawą każdej kompozycji musi być jej funkcjonalność. Rozplanujcie ogród w taki sposób, żeby korzystanie z każdego jego elementu było wygodne, a pielęgnacja łatwa i przyjemna. Każdy członek rodziny powinien mieć wydzielone w ogrodzie miejsce, będące jego własnym „królestwem”. Najważniejsze jest jednak to, żeby ogród tworzył spójną całość z domem. Dlatego projekt ogrodu powinien powstać już na etapie projektowania domostwa.

Pamiętaj o wyborze odpowiednich roślin

To właśnie rośliny mają największy wpływ na wygląd całego twojego ogrodu. To one odpowiadają za jego styl oraz kreują odpowiednią atmosferę, jednak nie możemy przesadzić. Zbyt duża ilość roślin sprawi, że osiągniemy efekt odwrotny do zamierzonego. Błędnym założeniem jest stwierdzenie, że rośliny są dominującym i jedynym elementem ogrodu. Nic jednak bardziej mylnego. Decydując się na wybór roślin do naszego królestwa musimy wziąć pod uwagę takie aspekty jak: nasze indywidualne preferencje, szybkość ich wzrostu, wymagania pielęgnacyjne, a dopiero na końcu bierzemy pod uwagę walory dekoracyjne danej rośliny.

Popularnym błędem początkujących ogrodników jest wychodzenie z założenia, że im więcej roślin, tym lepiej. Zbyt duża ilość kwiatów i krzewów może być jednak przytłaczająca. Nie warto również bawić się w sadzenie zbyt wielkiej ilości różnych gatunków na małej przestrzeni. Jeżeli chcemy uniknąć monotonii, to powinniśmy zasadzić rośliny różnorodne zarówno pod względem kształtu jak i koloru dbając jednocześnie o odpowiedni kontrast. Obok siebie powinniśmy sadzić gatunki o podobnych wymaganiach glebowych i świetlnych oraz takie, które mają zbliżone do siebie tempo wzrostu.

Złote zasady aranżacji małego ogrodu

Nie każdy z nas może pozwolić sobie na duży, piękny ogród. Jednak nawet małe, przydomowe ogródki mogą prezentować się naprawdę pięknie, jeżeli tylko będziemy pamiętać o kilku, niżej wymienionych zasadach.

  1. Jeżeli mamy do dyspozycji mały ogród, to powinniśmy wybierać jedynie niewielkie krzewy i małe drzewka;
  2. Decydując się na aranżację małego ogrodu przed domem powinniśmy wybrać jedynie kilka konkretnych gatunków roślin;
  3. Wybierając rośliny do małego ogródku bierzmy jedynie te, które mają drobne liście i niewielkie kwiatostany;
  4. Przy urządzaniu małego ogrodu zadbajcie o to, żeby aranżacja ogrodowa była utrzymana w jasnych barwach;
  5. Skup się na minimalizmie. Mały ogród może wyglądać naprawdę pięknie, jeżeli tylko postawicie na rozwiązania, które cechują się pięknym wyglądem, a jednocześnie nie zabierają zbyt dużo przestrzeni;

Wiele osób zastanawia się również nad tym jak droga jest aranżacja ogrodu. Na wydatek ten wpływ ma wiele czynników. Zaczynając od kosztów prac budowlanych przez koszty prac ogrodniczych aż do wydatków poniesionych na zakup potrzebnych materiałów takich jak ziemia, sadzonki, nawóz itd. Zasadniczo szacuje się, że koszt kompleksowej aranżacji ogrodu to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, ale możemy samodzielnie wykonać większość prac i aranżacji, a także zakupić meble używane bądź z palet w ten sposób znacznie niwelując wydatki na przygotowanie wymarzonego ogrodu.

Pokaż więcej wpisów z Maj 2023
pixel