Darmowa dostawa od 499,00 zł

Porównanie różnych typów wiertarek: Która będzie najlepsza dla Twojego warsztatu?

2023-06-01
Porównanie różnych typów wiertarek: Która będzie najlepsza dla Twojego warsztatu?

Wiertarka to podstawowe elektronarzędzie, które powinno znaleźć się nie tylko w każdej firmie budowlanej czy w warsztacie samochodowym, ale również w naszym gospodarstwie domowym. Wiertarka pozwala na wykonanie wielu różnych prac. Z jej pomocą możemy między innymi wiercić otwory szlifować, polerować, a nawet mieszać farby i zaprawy. Jest ona najlepszym przyjacielem każdej złotej rączki. W tym artykule podpowiemy ci na którą wiertarkę powinieneś się zdecydować.

Rodzaje wiertarek: wybrać tą z udarem czy bez?

Podstawą kwestią przy wyborze wiertarki jest podjęcie decyzji o tym, którą wybrać. Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego modelu, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę to, do jakich zadań będzie ona przeznaczona. Głupotą będzie na przykład kupienie wiertarki kątowej w momencie, kiedy chcemy wykonać jedynie proste otwory w naszej ścianie. Weź pod uwagę również to jak często będziesz korzystał z wiertarki oraz czy prace przez ciebie wykonywane będą amatorskie czy może bardziej profesjonalne.

Wiertarki bezudarowe

Wiertarki bezudarowe zostały stworzone z myślą o pracach bardziej amatorskich. Zużywają się one znacznie szybciej niż wiertarki profesjonalne, ale posiadają wiele zalet, na które niewątpliwie powinieneś zwrócić uwagę. Po pierwsze są one znacznie tańsze w porównaniu do swoich profesjonalnych odpowiedników. Po drugie są lekkie przez co nadają się one idealnie do sporadycznych i prostych prac domowych. Nie wymagają one ani zbyt wiele siły ani specjalnych umiejętności do poprawnego ich wykorzystania. Wiertarki bezudarowe idealnie nadadzą się do wiercenia w materiałach miękkich takich jak drewno. Jej moc oscyluje w granicach 500 do 700 W.

Wiertarki udarowe

Wiertarki udarowe, to urządzenia, które są przeznaczone do wykonywania znacznie cięższych prac.  Ich nazwa pochodzi od mechanizmu zwanego udarem, który wykonuje ruchy posuwiste sprawiające, że wiertło uderza rytmicznie w obrabiany materiał. Dzięki temu wiertarka udarowa pozwala na tworzenie otworów w twardych materiałach takich jak cegła, beton czy kamień. Wiertarki udarowe również dzieli się na amatorskie i profesjonalne, jednak te pierwsze raczej określamy mianem wiertarek bezudarowych z okazjonalną funkcją udaru. Mają one moc od 700 do 800 W. Profesjonalne wiertarki udarowe z kolei posiadają moc przekraczającą 1000 W. Dodatkowo wiertarki udarowe dzielimy na modele mechaniczne oraz pneumatyczne.  Te pierwsze wymagają użycia siły mięśni aby docisnąć wiertarkę do danego materiału.  Udary pneumatyczne z kolei samoistnie naciskają na powierzchnie wiercenia.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze wiertarki?

Decydując się na zakup wiertarki do naszego domu bądź warsztatu, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych parametrów i funkcji. Jednym z parametrów, który charakteryzuje każdą wiertarkę niezależnie od tego czy mówimy o bezudarowej czy udarowej jest moc znamionowa. Im większa moc tym łatwiejsze i bardziej efektywne wiercenie w danym materiale. Do warunków domowych z powodzeniem wystarczy wiertarka 600W podczas gdy do profesjonalnej pracy powinniśmy wybrać wiertarkę z mocą powyżej 1000W.

Kolejną rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest zasilanie danej wiertarki. Wiertarki akumulatorowe jest droższa i wymaga akumulatora i ładowarki, jednak pozwala na znacznie większe możliwości manewrowania urządzeniem. Wiertarka sieciowa wymaga podłączenia do sieci elektrycznej, jednak jest o wiele tańsza i bardziej niezawodna od swoich akumulatorów odpowiedników.

Wybierając wiertarkę, należy również wziąć pod uwagę jej prędkość obrotową. Ma ona bowiem realny wpływ na to w jakich materiałach będziemy mogli wiercić gdyż optymalne obroty dla drewna, metalu, blachy etc. mogą być różne. Wiertarki mogą również posiadać różne uchwyty. Najpopularniejsze są uchwyty samozaciskowe (gdzie wiertło montuje się poprzez obracanie obudową uchwytu) oraz kluczykowy (gdzie kluczyk obraca pierścieniem w uchwycie, a szczęki zaciskają się na wiertle).

Zasadniczo wybierając wiertarkę do naszego domu bądź warsztatu powinniśmy przede wszystkim kierować się naszymi własnymi preferencjami. Musi ona bowiem idealnie odpowiadać naszym potrzebom.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2023
pixel