Darmowa dostawa od 499,00 zł

Przygotuj ogród na wiosnę – niezbędna pielęgnacja ogrodu

2023-03-30
Przygotuj ogród na wiosnę – niezbędna pielęgnacja ogrodu

Koniec zimy i nadejście wiosennej aury zwiastuje porządki niemal w każdym ogrodzie. To czas pierwszych prac na działce i w ogródku warzywnym, gdzie wszystko powoli budzi się do życia. Aby po zakończonym sezonie zimowym nasz ogród wyglądał pięknie i świeżo, musimy o niego odpowiednio zadbać i przygotować na nadejście wiosny. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas wiosennych porządków i obudź swój ogród z zimowego snu.

Kiedy najlepiej zacząć porządki w ogrodzie?

Zastanawiasz się, kiedy najlepiej zacząć porządki w ogrodzie, aby nie narazić roślin na zbyt niskie temperatury? Za odpowiedni termin uważa się koniec marca lub początek kwietnia, a więc okres, kiedy duże mrozy mamy już za sobą, a dni stają się coraz dłuższe i cieplejsze. Warto jednak w tym czasie uważnie śledzić prognozy pogody, gdyż przymrozki mogą się zdarzać nawet w maju.

Sprzątanie trawnika i przygotowywanie gleby

Gęsty zielony trawnik jest wizytówką zadbanego ogrodu, dlatego wraz z nadejściem wiosny powinniśmy zająć się jego pielęgnacją. Zima zostawiła po sobie sporo zaschniętych liści, suchej trawy czy połamanych gałązek, które trzeba zagrabić. Na tym etapie pomocna może się okazać dmuchawa do liści, która szybko pomoże nam oczyścić ogród lub po prostu zwykłe grabie. Wyczesywanie trawnika powoduje napowietrzanie darni, co z kolei przyczyni się do szybszego wzrostu trawy. W razie potrzeby możemy również użyć nawozu i podlać murawę.

Pielęgnacja roślin ogrodowych

Wraz z początkiem wiosny powinniśmy również zadbać o drzewka i krzewy. W pierwszej kolejności należy ściągnąć zimowe osłony i rozgarnąć kopczyki. Najlepiej robić to stopniowo, w dni, kiedy nie ma słońca – w ten sposób uchronimy rośliny przed nagłymi skokami temperatury, za którymi nie przepadają. Warto również przyciąć żywopłot oraz drzewka i krzewy, które będą kwitły na przełomie czerwca i lipca. Przycinając, usuwamy stare, suche i uszkodzone gałązki oraz te, które rosną zbyt gęsto. W ten sposób pobudzimy nowe pędy do szybszego wzrostu i dostarczymy roślinie więcej światła.

Co posadzić w ogrodzie na wiosnę?

Wiosna to dobry moment na wzbogacenie naszego ogrodu o nowe rośliny. Kwiecień ze względu na temperatury daje nam spore pole do popisu – możemy posadzić różę, magnolię, piwonię drzewiastą i krzewy owocowe oraz kwiaty, takie jak nasturcje, słoneczniki, aksamitki czy chabry bławatki. W przypadku spodziewanych przymrozków warto zabezpieczyć rośliny, przykrywając je na noc agrowłókniną.

Odnawianie mebli w ogrodzie

Pod wpływem zimowego klimatu ogrodzenie i meble ogrodowe mogą stać się matowe i wyblakłe. Robiąc wiosenne porządki, warto odmalować płot i zadbać o konserwację drewnianych elementów wyposażenia w ogrodzie. W zabezpieczeniu i odświeżeniu wyglądu drewna pomoże nam impregnat, który nada deskom piękny żywy kolor.

Sprawdź stan sprzętu ogrodniczego

Z końcem zimy warto również zrobić przegląd sprzętów ogrodowych, których będziemy używać do pielęgnacji ogrodu podczas sezonu wiosenno-letniego. Kosiarka, wąż ogrodowy czy nożyce do żywopłotu to tylko kilka przykładów narzędzi, bez których trudno nam będzie zadbać o ogrodową zieleń. Najlepiej sprawdzić ich stan wcześniej, aby w razie potrzeby wyposażyć się w nowe sprawne egzemplarze na czas.

Początek wiosny to czas, kiedy nasz ogród wymaga od nas szczególnej uwagi. Warto poświęcić trochę czasu na jego odpowiednią pielęgnację w tym okresie, aby móc się cieszyć piękną i zadbaną zielenią ogrodową przez cały sezon.

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
pixel