Darmowa dostawa od 499,00 zł

Rozwój technologii w narzędziach: co przyniesie przyszłość?

2023-08-17
Rozwój technologii w narzędziach: co przyniesie przyszłość?

Czy 20 lat temu można było przypuszczać, że narzędzia akumulatorowe tak szybko będą takie popularne? Ich ceny dla zdecydowanej większości były wtedy zaporowe. A teraz? Coraz więcej osób korzysta, chociażby ze szczoteczek elektrycznych do zębów lub bezprzewodowych odkurzaczy. A co będzie w przyszłości? Jak zmieni się rynek narzędziowy?

Wiertarka przyszłości

Wiertarka przyszłości będzie miała na pewno większą moc i będzie bardziej precyzyjna. Być może lżejsza i jeszcze lepiej wyważona. To, co może być prawdziwą rewolucją to funkcje dodatkowe. Wyposażenie w detektor przeszkód, dopasowanie prędkości i momentu obrotowego do materiału, z którym pracujesz. Wyobrażasz sobie, że nie będziesz musiał zmieniać wierteł? A na ekranie LCD będą Ci się wyświetlać dane dotyczące pracy lub instrukcja obsługi? Wszystko jest możliwe, ponieważ technologia, nie tylko w branży budowlano-remontowej, idzie do przodu, a nawet biegnie.

Druk 3D w metalu — czy będziemy drukować wiertarki?

Drukowanie 3D cały czas się rozwija. Możliwe jest nawet drukowanie z użyciem metalu. I choć na tę chwilę wydrukowanie całej wiertarki nie mieści się w głowie (choć komponenty do niej można drukować już dziś), o tyle w przyszłości nie jest to wykluczone. Takie urządzenia mogłyby być bardzo mocno personalizowane, z wybranymi funkcjami. Przeszkodą może być trwałość takiego sprzętu i cena drukarki.

Sztuczna inteligencja i internet rzeczy, a narzędzia

Sztuczna inteligencja szturmem weszła w codzienne życie, a do Internetu jest już podpiętych tyle rzeczy ile ludzi na świecie. Czy w przyszłości będzie możliwa komunikacja narzędzi między sobą? Czy będą sobie przekazywać parametry i dane odnośnie do obrabianego materiału, aby optymalnie wpływać na proces tworzenia lub naprawy? Maszyny wykorzystywane w procesie produkcyjnym już to robią, więc być może doczekamy się tego również na domowym podwórku.

Cyfryzacja i aplikacje mobilne

Aplikacje do sterowania urządzeniami na odległość za pośrednictwem sieci wi-fi istnieją dziś i nie są niczym nowym. Powstają nawet inteligentne domy, w których można sterować nie tylko sprzętem, ale też oświetleniem, ogrzewaniem i roletami. Wszystko z poziomu telefonu komórkowego. Ta technologia prędzej czy później zawita również do narzędzi jak pompa wody.

Narzędzia zasilane energią odnawialną

Narzędzia spalinowe, następnie elektryczne i akumulatorowe to już codzienność. Jednak wraz z postępem ekologicznym coraz szerzej wykorzystywane są odnawialne źródła energii. Najprawdopodobniej nie ominie to również rynku narzędziowego i w przyszłości w każdym markecie na półkach będą leżeć wiertarki lub stać kosiarki ładowane energią słoneczną, lub turbiną wiatrową.

Czy roboty budowlane będą majsterkować za Ciebie?

Robotyka coraz szybciej się rozwija. Roboty sprzątające i koszące są już niemal standardem. Czy w przyszłości pójdziemy o krok dalej? Czy roboty będą budować, remontować lub pielęgnować nasze ogrody? Na pewno w dużej mierze przyczynią się do rewolucji na rynku budowlanym i ogrodniczym. Wyposażone w system inteligentnych czujników będą mogły zastąpić człowieka w podlewaniu lub przygotowywaniu zaprawy, jednak czynnik ludzki zawsze będzie ważny, przecież często ogrodnictwo i majsterkowanie to nasze pasje, nie profesja.

Nowe narzędzia do nowych materiałów?

Wiesz, że materiały mogą być inteligentne? Mogą zmieniać swoje parametry w odpowiedzi na bodziec z otoczenia. Również recykling materiałów jest zaawansowany, a pewnie będzie jeszcze bardziej. Materiały są również coraz bardziej nowoczesne. Przykładem może być grafen, obecnie najcieńszy i najmocniejszy materiał świata. Wykorzystanie go w przyszłości będzie coraz bardziej popularne, będą wtedy też konieczne narzędzia przystosowane do pracy z nim w warunkach domowych.

Przyszłości nikt nie jest w stanie przewidzieć. Jednak już teraz wiedząc, jak szybko rozwija się technologia cyfrowa, sztuczna inteligencja, cyfryzacja, a także sektor ekologiczny, możesz być pewien, że wpłynie to na rynek narzędziowy. Narzędzia będą nowocześniejsze, inteligentne, a być może powstaną całkiem nowe, o których dziś jeszcze nie mamy pojęcia.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2023
pixel